Frfi szerzetesrendek
2006.08.25. 10:08
Amelyeknek van sajt honlapjuk;
- Alexinus Testvrek Kongregcija
-Ciszterci Rend Zirci Kongregcija, Zirci Aptsg
-Csornai Premontrei Prpostsg
Alexinus Testvrek Kongregcija
Congregatio Fratres Alexiani (C.F.A.)
Az Alexinus Testvrek Katolikus Frfi Kongregcijnak kezdete visszanylik a Beghard frfi csoportig, akik mindennapi kenyerkrt koldultak, szolgltk a szegnyeket, poltk a betegeket s a segtsgre szorulkat Krisztus szellemben. Tbb mint 700 vvel ezeltt Nmetorszgban, Hollandiban s krnykn alakult meg a rend.
A Beghardokrl legkorbbi lerst 1334-bl talljuk Aachen vros levltrban, amelyben rteslnk arrl, hogy a vros adomnyozott Beghardoknak azrt, hogy segtsenek a szegnyeken s a hajlktalanokon. 1347-ben kitrt Eurpban a fekete jrvny, ekkor a Beghardok poltk a betegeket, temettk a halottakat. Fontos feladatuknak tekintettk, hogy Jzus tantsrl s tevkenykedsrl prdikljanak.
Lassan megalakult a Beghardok vallsi kzssgnek tbb csoportja. A kzssgek Szent goston regulja szerint ltek. Szent Alexiust (Elek) vlasztottk vdszentjkk a tizennegyedik szzadban. Szent Alexius egy gazdag rmai szentor fia volt, aki feladta gazdagsgt, hzassgktsnek jszakjn, megegyezve menyasszonyval, otthagyta a vilgi letet, s elment Szriba, ahol koldult s az adomnyokbl segtette a szegnyeket.
1458-ban a Pptl megkaptk a hivatalos kinevezst, mint Alexinus Testvrek Kongregcija.
1472-ben V. Sixtus Ppa ismt hivatalosan elismerte az Alexinus Kongregcit.
Az Alexinus Testvrek kiterjesztettk misszijukat az Egyeslt llamokban is. 1866-ban Bonaventur Thelen testvr megrkezett New Yorkba, Nmetorszg Aachen vrosbl. Majd 1866. jnius 22-n Chicagban egy kis fahzban alaptotta meg az els krhzat, ezt kvette St. Louis.
Az els beteget Õ maga vitte karjaiban a krhzba. Ezen a nyron Chicagban az Alexinus Testvrek hsiesen poltk a kolerajrvny betegeit, s pldamutatsukkal elterjedt j tevkenysgk hre, amit a mai napig is megtartottak a testvrek.
Az Alexinus Testvrek Kongregcijnak egszsggyi szolglata megtallhat Nmetorszgban, Belgiumban, az Egyeslt llamokban, Angliban, rorszgban, Indiban s a Flp-szigeteken.
Az Egyeslt llamokban lev Szepltelen Szz Mrirl elnevezett tartomny, tmogatja a Flp-szigeteken, Davao vrosban mkd szolglatot, gondoskodik a szegnyek orvosi elltsrl.
A tartomny fnksge ltal kezddtt meg 2001 novemberben a magyarorszgi Alexinus rend alaptsnak terve. A rend legmagassab fnke s tancsa hivatalosan jvhagyta 2003. 02. 13.-n az Alexinus rend letelepedst Magyarorszgon.
A kongregci kzponti hza 1948 ta Tennessee (USA) llamban tallhat.
Egyhzjogi sttusz:
Ppai jog szerzetesrend. Brsgi bejegyzs: 2003. szeptember 16.
Apostoli szolglat:
holisztikus gondoskods betegekrl, haldoklkrl, elesettekrl s idsekrl.
KLDETSI NYILATKOZAT
Mi, Alexinus Testvrek, megerstve a kzssg, az imdsg, a szegnyekirnti elktelezettsg s alaptinktl renk hagyott rksge ltal, partneri egyttmkdsben msokkal, tesznk tansgot a Gygyt Krisztusrl azltal, hogy Kzegszsggyi Szervezetnk mdszereivel gy klsleg, mint belsleg holisztikus mdon vjuk az egszsget s gondoskodunk a betegekrl, haldoklkrl, s minden trsadalmi rteg kitasztottjairl egszsggy hlzatunkban s azon kvl is. 1980. oktber
ALEXINUS KARIZMA
Az Alexinus karizma egy hv kzssg prftai s btor vlasza Jzus Evangliumra, amely imdsgban s egyszer letformban gykerezik. Jzus kvetiknt a mi feladatunk, hogy segt kezet nyjtsunk a szegnyek, a betegek s haldoklk, klnsen a kirekesztettek s a gyngk fel.
Karizmnk msokkal egyttmkdve, megtrsre s teljes odaadsra hv bennnket, folytatva Jzus gygyt s kiengesztel kldetst.
-----------------------------------------------------
Zirci (Ciszterci) Aptsg
Ordo Cisterciensis; OCist
A kzssg hivatsa: szemllds, nevels.
1098-ban a Molesme-i bencs aptsgbl elindult szerzetesek Szent Rbert, Szent Alberik s Harding Szent Istvn vezetsvel megalaptottk Cistercium (Citeaux) monostort, amely nhny vtized mlva a belle kirajzott alaptsokkal egytt kidolgozta az aptsgok j alkotmnyt, a Carta Charitatist, amely j szerzetesrendd formlta a Cisterciumot kvet monostorok kzssgt. Szent Berntnak, Clairvaux lnglelk aptjnak sugrz lelkisge ezreket vonzott az j rendbe, amely Szent Benedek Reguljnak szellemben megvalstotta az imdsg, a munka s a lelki mvelds egyenslyt az egyszersg, a csend s a magny lgkrben. 1500 krl 740 frfi s 670 ni aptsga volt a rendnek. A reformci, a francia forradalom s a XIX. szzad els felben bekvetkezett szekularizci utn ennek csupn kis tredke maradt meg. A XVII-XIX. szzadban tbb aptsgban – fknt a nmet nyelvterleteken – a rgi mezgazdasgi s ipari kzimunka helybe a lelkipsztori s az iskolai tant munka lpett. Ma kb. 900 frfi s ugyanannyi n tagja van a rendnek Ausztria, Lengyelorszg, Svjc, Nmetorszg, Olaszorszg, Franciaorszg, Spanyolorszg, Hollandia, Belgium monostoraiban, Eurpn kvl Vietnamban, Braziliban, Eritreban, Etipiban, Kanadban s az Egyeslt llamokban.
Magyarorszgon az els ciszterci aptsg 1142-ben a mai Btaszk helyn Cikdoron lteslt. III. Bla kirly 1182-ben alaptotta a zirci aptsgot, valamint emellett ngy aptsggal gyaraptotta a rendet. A XV-XVI. szzadban mind a 18 kzpkori magyarorszgi ciszterci monostor elnptelenedett s elpusztult. A trkk kizse utn a klfldi ciszterciek visszaszereztk a zirci, pszti s szentgotthrdi aptsgokat s azok birtokait. A psztiak Egerbe kltzve 1776-tl az elrvult egykori jezsuita gimnziumban vllaltak tantst. 1813-ban a magyar kirly a zirci perjelt nevezte ki pilisi–pszti aptnak. Majd a szilziai Heinrichau feloszlatsa utn Zirc nll aptsg lett. nllstsa a pilisi–pszti aptsgok Zirccel val egyestst eredmnyeztk. 1814-ben a zirci ciszterciek az llami s trsadalmi elvrsnak megfelelen tvettk a jezsuitk egykori szkesfehrvri s pcsi gimnziumnak vezetst. Ezt ksbb a bajai gimnzium tvtele s a budai gimnzium megalaptsa kvette. gy a magyarorszgi ciszterciek f munkaterlete a kzpiskols ifjsg oktatsa s nevelse lett.
A Zirci Aptsg 1859-ben belpett az akkor alaptott Osztrk–Magyar Kongregciba, de az I. vilghbor utn krte a Szentszktl az addigi ktelkbl val kivlst. XI. Pius ppa 1923. janur 27-n hozta ltre a Ciszterci Rend Zirci Kongregcijt, amelynek 1961 ta a Dallasi Ciszterci Monostor s 1996 ta a Kismarosi Ciszterci Nvrek Aptsga is tagja. 1948-ban az llam mind az 5 gimnziumot elvette Zirctl, 1950-ben a rendhzait is lefoglalta, mkdst is betiltotta. 1950-ben 253 szerzetese volt Zircnek.
A rendszervltozs utn, 1993 s 1997 kztt az aptsg 5 gimnziumt visszakapta, m jelenleg a bajai gimnziumot nem az aptsg mkdteti.
A Zirci Aptsg ismertebb szemlyisgei kz tartoznak: Dr. Bkefi Remig budapesti egyetemi tanr, trtnsz (zirci apt: 1911-24.), Brisits Frigyes irodalomtrtnsz, Endrdy Vendel zirci apt (1939-81), akit 1950-ben letartztattak, s 15 v brtnre tltek, Hagy Kovcs Gyula Zirc elszllsi mintagazdasgnak vezetje, Dr. Palos Bernardin, tankerleti figazgat s a pedaggia neves mvelje, Sigmond Lrnt az Aptsg vezetje 1950-tl, Dr. Zakar Ferenc Polikrp rmai egyetemi tanr, a Ciszterci Rend generlis aptja (1985-95), zirci apt (1996-2000), fapt (2000-).
--------------------------------------------------------------
Csornai Premontrei Prpostsg
Canonia Csornensis Ordinis Praemonstratensis OPraem
A prpostsg cmere
A kzssg hivatsa: lelkipsztorkods, tants-nevels.
A premontrei rend alaptja Szent Norbert (1080-1085 kztt a Kln melletti Xantenben, †1134 Magdeburg). Elbb a xanteni trsaskptalan tagja. 1115-ben bekvetkezett „megtrse”, vagyis letnek megjobbtsa utn, sajt krsre a klni rsek papp szentelte. Ezutn vezekl letet kezdett, majd ppai engedllyel vndorprdiktorknt mkdtt. A hozz csatlakoz tantvnyokkal az szak-franciaorszgi Laon s Reims kztt fekv Prmontrben telepedett le s 1121 karcsonyn az els 40 szerzetes fogadalomttelvel megalaptotta a premontrei rendet. Clastres-i Ricovera kzremkdsvel megszervezte a rend ni gt is. Alaptst II. Honorius ppa 1126-ban megerstette. Ugyanebben az vben Magdeburg rsekv vlasztottk. Ott halt meg 1134. jnius 6-n.
A premontreiek clkitzseikben rendalaptjukat kvettk. Ennek leginkbb az un. „vita mixta” felelt meg: a szemlld s az aktv letforma tvzdse. A szerzeteskanonoki let alapszablyul Szent goston Reguljt fogadtk el, melyet a premontrei konstitucikkal, statutumokkal egsztettek ki. A rend jabb kelet jelmondata: „ad omne opus bonum parati”, lnyegben a kiemelten liturgikus kolostori letet kapcsolja ssze az apostoli tevkenysg minden fajtjval. A rendnek a XVIII. szzadban megfogalmazott „t clkitzse”: krusima, az Oltriszentsg tisztelete, Mria-tisztelet, lelkipsztorkods, nmegtagads s vezekls. A rend kolostorainak szma a virgkorban mintegy 600-620 volt. A kolostorok rangja: aptsg, vezetje az apt.
Magyarorszgon a rend kolostorait, nhny nmet cirkrihoz (rendtartomnyhoz) hasonlan, prpostsgnak, a kolostor fnkt prpostnak neveztk. Az els prpostsgot a Nagyvrad melletti Vradhegyfokon alaptottk a XII. szzad kzepe tjn. Az utols kzpkori alapts a IV. Bla ltal alaptott csuti monostor. A kzpkori magyar premontrei kolostorok szma 41, ebbl 35 frfi- s 6 ni kolostor. A lelkipsztorkods mellett sajtsgos magyarorszgi feladata volt a rend-nek a hiteleshelyi kzjogi tevkenysge.
A reformci, a trk hdts s ms kedveztlen krlmnyek kvetkeztben a rend mkdse a XVI. szzad msodik felben megsznt. A XVIII. szzad elejn osztrk s morva premontreiek munkja nyomn hat korbbi premontrei kolostorban jra megindulhatott a rendi let. Ezeket azonban II. Jzsef rendelete 1785-87-ben feloszlatta. 1802-ben I. Ferenc kirly rendelete ugyan visszalltotta ket, de a hat kolostort kt kzpontban egyestette. Jszhoz Leleszt s Nagyvradot csatolta, Csornhoz pedig Trjt s Jnoshidt. Ugyanakkor ktelezte a kt prpostsgot, hogy visszakapott birtokaik jvedelmbl kzpiskolkat tartsanak fenn s ezekben a rend tagjai tantsanak. gy lett a premontrei rend Magyarorszgon, a bencsekhez s ciszterciekhez hasonlan, tanitrendd. A jsziak Kassn, Rozsnyn s Nagyvradon tantottak, a csornaiak pedig Szom-bathelyen s Keszthelyen. Emellett a rend megtartotta korbbi profiljt is, a lelkipsztorkodst.
A trianoni bkeszerzds kvetkeztben Jsz terletei Csehszlovkihoz s Romnihoz kerltk, iskolit pedig llamostottk. Ez utbbiak ptlsra a Magyarorszgra tteleplt rendtagok 1924-ben Gdlln j gimnziumot s nevelintzetet alaptottak. A gdlli alapts nll perjelsgi rangra emelkedett. Ugyanez vben alaptottk msodik gimnziumukat Budafokon. 1938-1945 kztt rvid idre Jsz terlete jra egyeslt, korbbi iskoliban jra premontrei tanrok tantottak. 1945-ben azonban visszalltak a trianoni hatrok. Az 1802-ben Jszval egye-stett Nagyvrad jra nll lett, sajt prposttal. Jogilag Gdll is hozz tartozott 1989-ig. Az 1945. vi fldreform kvetkeztben clvagyont elvesztett csornai prpostsg 1947-ben mg elindtotta harmadik gimnziumt Csornn, de mr 1948-ban llamostottk a rend iskolit. A csornai prpostsg tagjainak szma 1950-ben 64 volt, a gdlli perjelsg tagjainak szma pedig: 55.
A premontrei rend lete, ngy vtizedes knyszersznet utn, 1989-ben indulhatott meg jra. Magyarorszgi kzpontjai: a csornai prpostsg s az 1989. ta jra nll gdlli perjelsg. A Csornai Prpostsg 1994-ben Szombathelyen indtott ngyosztlyos gimnziumot. A Csornai Prpostsg ezenkvl rendi plbnit vezet Csornn s Szombathelyen, valamint Budapesten a Szent goston kpolnaigazgatsgot.
A rend nevesebb egynisgei az utbbi szz vben: Kunc Adolf s Simonffy Jen csornai, Ta-kcs Menyhrt s Gerinczy Pl jszi prpostok. Hres tudsok: Gbriel Asztrik, Hermann Egyed, Kumorovitz Bernt, Oszvald Arisztid, Horvth Antal trtnszek, Kroly Irnusz fizikus. Nemzetkzi hr klt: Mcs Lszl.
A premontrei rend napjainkban mind az t vilgrszen jelen van. Az 1995. vi Catalogus a cirkrikat nyelvek szerint csoportostja. Az angol nyelv cirkrihoz 6 aptsg, perjelsg, vagy ms nll hz tartozik, a cseh nyelvhz 5 (kztk Jsz is!), a flamand nyelv brabanti cirkrihoz 9, a francia nyelvhz 3, a nmet nyelvhz 7, a magyar nyelvhz 3 (Csorna, Gdll, Nagyvrad).
Rendi misszis llomsok mkdnek Kongban, Chilben, Indiban. A rendtagok kzl n-gyen misszis pspkk. A rend tagltszma 1995-ben: 1330 frfi rendtag, 374 ni rendtag, sszesen: 1704 premontrei szerzetes.
Jelenleg Magyrorszgon lelkipsztori munka mellett tant-nevel munkt vgez a Szombathelyi Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnziumban.
--------------------------------------------------------
Gdlli Premontrei Perjelsg
Canonia Gdllensis Ordinis Praemonstratensis OPraem
A kzssg hivatsa: lelkipsztorkods s iskolai oktats.
Nagy Sndor - L. Szab Erzsbet: Õseink hazra tallsaA jelenlegi Gdlli Premontrei Perjelsg a 12. szzad vgn alaptott Jszvri Prpostsgnak nemcsak filija, hanem anyaorszgi jogutdja, s magnak vallja Nagyvrad, Jsz s Lelesz szellemi rksgt. Gdllt 1924-ben alaptotta Dr. Takcs Menyhrt jszvri prpost azokkal a premontreiekkel, akik a kassai-, rozsnyi- s nagyvradi premontrei gimnziumok meg-szntetse utn az utdllamokban nemkvnatos szemlyek lettek. Gdll 1929-tl kezdve sajt novicitussal s hittudomnyi fiskolval nllsult, 1937-ben pedig a Szentszk nll perjelsgg (prioratus sui juris) emelte. 1938-tl 1945-ig a gdlli kormnyz perjel ismt az egyestett Jszvri Prpostsg preltusa lett. A trianoni hatrok 1945-s visszalltstl 1950-ig Gdll jra nll lett, rvid ideig sajt plbnival.
A gdlli kpolna bajrata Hatalmas alapterlet pletegyttese a szerzetesrendek feloszlatsakor az Agrrtudomnyi Egyetem birtokba kerlt. A rendek sztszratsakor 55 tagja volt a Gdlli Perjelsgnek, s 10-en voltak az akkor mr ismt nll prpostsgg lett Nagyvradon. A rendtrsak a feloszlats utn klnfle vilgi foglalkozst, fizikai vagy szellemi munkt vllaltak. Nhnyan kzpiskolban tantottak, vagy tudomnyos munkt vgeztek, msok klfldi aptsgokhoz csatlakoztak, akik kzl hrman jelenleg is az USA-ban lnek. A konvent a sztszrats alatt jogilag a Vradhegyfoki Prpostsghoz (Nagyvrad) tartozott. Utols prpostjuk, Dr. Gerinczy Pl 1965-ben hunyt el a Szilgy-megyei Krasznn. A hatvanas vek elejn az si Zsmbki Prpostsg titulusra tett fogadalommal titokban j tagokkal gyarapodott a kzssg.
1989-ben a Premontrei Rend generlis aptjnak kezdemnyezsre ismt visszallt az nll Gdlli Premontrei Perjelsg. A sztszrats idejn l 55 testvrbl ekkor mr csak 12-en ltek, s a titokban fogadalmat tett s felszentelt testvrekkel egytt sszesen 15 tag konventnek Fnyi Ott lett a kormnyz perjele. A nehz vtizedekben is tartotta ssze a rendet, gondoskodott az ids, beteg rendtrsakrl, irnytotta a krlmnyekhez kpest hitelesnek mondhat kzssgi letet.
Virgvasrnapi krmenet Az jraindul kzssg kis rendhzat s kpolnt ptett a rgi terletvel hatros utcban. Elvesztett kolostorpletk helyett kt kisebb pletet kaptak, melyekben 1992-ben megnyitottk a nyolcosztlyos Premontrei Gimnziumot vilgi tanerkkel. Az 1993-ban megldott Fcn-sori j Kpolna a vci megyspspk rendeletre 1998-ban Premontrei Plbnia lett. Ez lehetsget ad arra, hogy gdlli iskolai munkjuk mellett plbniai pasztorcit is folytathassanak. A gimnzium is tbb plettel gyarapodott, s 2000-ben tjra bocstotta els rettsgizett nvendkeit.
Zsmbk, vespersZsmbkon, az si monostor-templom tvben a rend tvette a plbnit (1990), s ez egyben a rend domus dependense lett. Itt is elindult a szerny konventlet az nneplyes liturgival s a krnyken vgzett lelkipsztori tevkenysggel, az itt letelepedett premontrei nvrekkel egyttmkdve. Az jrakezds ta 6 ids rendtag halt meg, de fiatal tagokkal is gyarapodott a rend: eddig kt testvr rszeslt a papsg szentsgben, s hrman folytatnak teolgiai tanulmnyokat.
A jvben is sajtos rendi feladatuknak tartjk az apostoli tevkenysget, az iskolikban s plbniikon folytatott lelkipsztori munkt az l szerzetesi kzssg httervel, krnykk hv npe s a rjuk bzott tanulifjsg javra. Rendi feladatuknak tekintik a hvekkel egytt nnepelt liturgit, a naponta nekelt premontrei zsolozsmt.
NYILVNOS ZSOLOZSMAREND (mindig nekes zsolozsma!):
Vasrnap: Laudes: 7.00 Vespers: 17.30
Htf: Matutnum s laudes: 6.30 Vespers: 18.00
Kedd: Matutnum s laudes: 6.30 Vespers: 18.00
Szerda: Matutnum s laudes: 6.30 Vespers: 18.00
Cstrtk: Matutnum s laudes: 6.30 Vespers: 18.00
Pntek: Vespers: 17.30
Szombat: Matutnum s laudes: 6.30 Vespers: 18.00
Egyhzjogi sttusza: ppai jog frfi szerzetes intzmny (papi).
A kzssg jogi szemly.
-------------------------------------------------
|