Karcsony a keresztnysg jelents nnepe, Jzus szletsnapja. Napjainkra csaldi vonatkozsa felersdtt, a szeretet, az sszetartozs, az ajndkozs nnepe lett.
A karcsony elzmnyei
Amita az emberisg fldmvelssel, llattartssal foglalkozik a napfnynek, a meleg tavaszi s nyri hnapoknak risi szerepk van az emberi trsadalmak letben. Az emberek tpllkukat a meleg idszakokban tudtk megtermelni, ilyenkor bsg s jlt jellemezte a kzssg lett, szemben a hideg tli napokkal, amikor az hezs, a hideg s a stt kertette hatalmba az embereket.
rthet teht, ha az kori npek hlaad, ksznt rtusokkal nnepeltk a tli napfordult, amely idponttl kezdve a nappalok egyre hosszabbodnak, tvitt rtelemben a fny gyzedelmeskedik a stt jszaka felett. Ezeknek a rtusoknak az is a szerepk volt, hogy az elcsigzott emberekbe remnysget, hitet ntsenek, hogy knnyebben viseljk azt az idt, ami a tavasz bekszntig htravan.
Az kori Rmban a december 17 - 24. kztti idszakban tartottk a Szaturnlia nepeket. Szaturnusz a fldmvels, a paraszti munkk istene a rmai hitvilgban. Az emberek nagy lakomkkal, ivszatokkal, tnccal, zenvel nnepeltk Szaturnuszt, szoksban volt a szolgk megajndkozsa, s bizonyos munkk tiltva voltak. A hzaikat rkzld borostyngakkal dsztettk. A naptrreformig a Rmai Birodalomban az j v kezdete is ekkorra esett.
A mai rtelemben vett, keresztny karcsonyrl a IV. szzad ta emlkeznk meg, eredetileg december 25-e Jzus szletsnapja, az elz este karcsony viglija, ms szval karcsony bjtje vagy Szenteste, 26-a pedig az nnep msodik napja.
December 24.
Karcsony viglija
Hagyomnyosan ezen a napon lltjuk fel a karcsonyft s ezen az estn ajndkozzk meg egymst a csaldtagok Magyarorszgon. Az ajndkozs szoksnak eredete bizonyos elmletek szerint a Napkeleti Blcsek trtnetre vezethet vissza, akik a csecsem Jzusnak ajndkokkal hdoltak Betlehemben. Karcsony megnneplse a keresztnysg terjedsvel az egsz vilgon elterjedt, br vannak termszetesen klnbsgek az egyes orszgok szoksai kztt.
Karcsony csodja
A karcsony j varzslatt valsznleg mindnyjan ismerjk. Br napjainkra az ajndkozs rendkvl fontos momentuma lett az nnepnek, mgis a karcsony j misztikuma, csodja nem mlt el. Ez az nnep, melynek valdi tartalma a legelevenebben l ma is. Karcsony este minden elcsendesedik, a kzlekeds lell, s ha olyan szerencsnk van, hogy h is esett, a csend mg teljesebb. Mg advent a remnyteli vrakozs ideje, a Szenteste maga a megvalsult s beteljesedett csoda, a Megvlt szletsnek napja. A kpzmvszetben, a zenben taln a legtbbszr feldolgozott tma.
Jzus szletsnek trtnete
Anyja, Mria, Jzsefnek a nzreti csnak a jegyese volt, de mg mieltt egybekeltek volna, Mria gyermeket fogant a Szentllek erejbl. Jzsef a judeai Betlehembe ment Mrival, mert Augusztusz csszr rendelete szerint sszers volt. Ott tartzkodsuk alatt jtt el a szls ideje, de mivel szllst nem kaptak, Mria egy jszolban hozta vilgra gyermekt. A psztoroknak , akik a pusztn legeltettk a nyjat, megjelent az r angyala, s tudatta velk, hogy megszletett a Megvlt. A psztorok meg is talltk Betlehemben Mrit s a Kisdedet, hdolatukat fejeztk ki az Isten finak. (Ms vltozatban a Napkeleti blcsek kaptak jelet Jzus szletsrl, k kerestk fel a kisdedet, s ajndkokat vittek neki.)
Gerard David: Szlets
Karcsonyfa llts
A karcsonyfa elzmnye a pogny hagyomnyokban a termg, zldg hzba vitele, illetve a hz s a hz krnyknek rkzld gakkal dsztse. A szokst ismertk a keltk, nluk a fagyngy, a magyal s egyb rkzldek jtszottk a fszerepet. Magyarorszgon a zldg ltalban rozmaring gacska, nyrfa vagy kknybokor ga. A gerendra fggesztettk fel, aranyozott dival, piros almval, mzesbbbal, szalmafigurkkal dsztettk. A dinak rontst z ert tulajdontottak, a gymlcs a bsg, egszsg jelkpe, a szalma pedig a betlehemi jszolra emlkeztet. A karcsonyi g ksbb fejldtt kis fcskv, amit szintn a hzba vittek, s klnfle mdon dsztettek. Feljegyzsek szerint az els hagyomnyosnak mondhat karcsonyft freiburgi pkinasok lltottk a vros krhzban a XV. szzadban. tvitt jelentse a hagyomnyosan pirossal kestett fenynek az letfa, a termszet vrl-vre megjulsa, krforgsa. A fn lthat girland (vagy boa!) a paradicsomi rosszra csbt kgyt jelkpezi, az alma a tuds fjrl szakasztott gymlcsre emlkeztet (ennek mintjra alakultak ki ksbb a piros, arannyal dsztett veggmbk), a gyertyk pedig a fny, a nap, keresztny felfogs szerint Jzus szimblumai.
Feldsztett karcsonyfa napjainkbl
A manapsg megszokott dszes, veggmbkkel, szaloncukorral fellltott fa nmet protestns hatsra terjedt el bcsi kzvettssel, kezdetben az arisztokrcia s a vrosi polgrsg krben. A feljegyzsek szerint elszr Brunswick Terz martonvsri grfn lltott karcsonyft. magyar paraszti letben a mai rtelemben vett karcsonyfa llts szoksa, hzilag fztt szaloncukorral, a fa al helyezett betlehemmel csak a XX. szzadban terjedt el. A szegny paraszti csaldokban a II. vilghbor vgig megmaradt a zldg llts szoksa, st volt ahol a j szaporulat remnyben az istllba is vittek belle. A karcsonyft hagyomnyosan Vzkeresztkor (janur 6.) bontjk le.
Karcsonyi nnepi vacsora
A karcsonyi asztal a nphagyomnyban fontos szerepet jtszott az nnepkor. Mind az asztal dsztsnek, mind az tkezsnek szigor rendje volt. A feltlalt fogsoknak mgikus ert tulajdontottak. A karcsonyi abroszt az v sorn mg ltalban vetabrosznak hasznltk (ebbl vetettk az els gabonamagvakat, hogy b terms legyen.) Az asztalra gabonamagvakat helyeztek, ebbl adtak a baromfiaknak, hogy jl tojjanak, az asztal al pedig szalmt tettek, annak emlkre, hogy Jzus jszolban szletett. Ksbb ezt a szalmt a jszg al tettk, hogy egszsges legyen, de volt ahol a gymlcsfkra is ktztek belle, j termst remlve.
A szigor ritulkhoz tartozott, hogy a gazdaasszony nem llhatott fel vacsora kzben az asztaltl, hogy jl toj tykjai legyenek. Az telek kzl elnyben rszestettk azokat, amelyek bsget, j termst grtek a hziaknak. Innen a bab, bors, lencse, mk, di, hal a (halpikkely miatt) megjelense a karcsonyi asztalon. A fokhagyma az egszsget, a mz (mzesbb) az let dessgt jelkpezte. A kalcsbl, almbl az els falatokat sztosztottk egyms kztt, hogy a csald mindig sszetartson. A karcsonyi morzst sszeszedtk, s az llatoknak adtk, hogy termkenyek legyenek, de j volt betegek gygytsra, ronts elzsre is. Sok helyen este az asztalt nem szedtk le, hogy a betr kis Jzus ne maradjon hes.
A paraszti tkezsi szoksok alapjai ma is megtallhatk karcsonyi trendnkben. Gyakoriak a halbl kszlt telek, de angolszsz befolysra elterjedt a pulyka is. A borleves egyrtelmen a nagypolgri tkezsi kultra rsze, a mkosguba viszont a paraszti hagyomnybl ered, csakgy, mint az elmaradhatatlan beigli (a dis, mkos kalcs).
A hagyomnyos beigli
A fatrzs, a francik karcsonyi stemnye
Karcsonyi asztal, Finnorszg
Karcsonyi kalcs, Magyarorszg
Karcsonyi npszoksok
Regls
A regls a tli napfordul si, pognykori szoksa. Frfiak jrtak hzrl-hzra s bsg, termkenysgvarzsl rigmusokkal kszntttk a hziakat. ltalban karcsony msnapjn, 26-n kerlt r sor. A nprajzkutatk a regls dallam s prozdiai sajtossgaiban finnugor eredetet mutatnak ki ( a kutats szerint a smnnekkel van sszefggsben). Klnfle npi hangszerekkel (duda, dob, cseng...) is ksrtk a reglst, a szereplk kifordtott brnybr bundt viseltek. A regsk a hzhoz val megrkezskor a hzigazdtl engedlyt krnek, hogy elmondhassk az neket, ezutn bekszntt mondanak, majd gyakori a csodaszarvas legenda valamely vltozatnak elmondsa, ezutn kvetkeznek a jkvnsgok a hziaknak s az adomnykrs. lland szvegrsz a refrn: " Haj, reg rejtem, azt is megengedte az a nagyristen."
Betlehemezs
A betlehemezs a magyar paraszti hagyomny egyik legismertebb s legnpszerbb, tbbszerepls, dramatikus npszoksa a karcsonyi nnepkrben. Tulajdonkppen psztorjtk, azt a trtnetet mesli el, melyben Jzus szletsekor a psztorok vagy a "hrom kirlyok" ( a napkeleti blcsek) megltogatjk a jszolban, barmok kzt fekv kisdedet s Mrit. A betlehemezk, ltalban frfiak, legnyek vagy gyerekek betlehemet visznek magukkal. Ez fbl, paprbl kszlt jszol, melyben a szent csald figurit s a jszolban fekv llatokat brzoljk. A dramatikus jtk rszei a bekredzkeds, a hziak kszntse, a szletstrtnet felolvassa vagy eladsa, adomnygyjts. lland szereplk a psztorok (kln megemltend az reg psztor) s egy angyal, illetve bizonyos vidkeken Herdes. Az erdlyi betlehemes hosszabb terjedelm misztriumjtk, tbb szereplvel. ltalban megjelentik Szz Mrit, Szent Jzsefet is.
Betlehemesek
Betlehem Dl-Olaszorszgbl
A magyar npi hagyomnyban Szenteste napjn csak a hz krl szabadott dolgozni, a mezn tilos volt tevkenykedni. Szintn nem volt szabad klcsnadni, mert ez elvitte a szerencst. Ezen az jjelen mertettk az n. aranyos vizet vagy letvizet, melynek egszsgvarzsl szerepet tulajdontottak. Az jfli mise alatt a psztorok egyes vidkeken krbejrtk a templomot, s zajkeltssel (ostorcsattogtats, krtls...) igyekeztek a gonoszt tvol tartani. A mise utn a gazdk megrztk a gymlcsfkat, hogy b terms legyen, illetve az llatoknak is klnfle mgikus ervel br teleket adtak (pl. szentelt ostyt, piros almt...), hogy egszsgesek maradjanak. |