A sz latin eredet, jelentse: megrkezs, az r rkezse. A karcsonyra val elkszlet ideje, kezdete Andrs naphoz (nov.30) legkzelebb es vasrnap. Bod Pter ref. lelksz, egyhzi s trtnetr ezt rta a 18. szzad kzepn:
"gy neveztetnek a mostani rendtarts szernt a karcson eltt val ngy hetek. Rgen voltanak hat hetek a Szent Mrton napjtl fogva, aholott kezdi most is a grg eklzsiban ngy hetekre szorttatott ilyen fundamentomon, mert a Krisztusnak ngy adventusa, eljvetele vagyon. Midn a testben megjelent. Midn a szvbe beszll s az embert megtrti. Midn halla rjn elmgyen az emberhez. Midn elj az utols itletre. Rendszerint kezddni szokott Szent Andrs napjn."
Rgen jfli harangzgk jeleztk kezdett, egyben az egyhzi v megnyitst is. Egykoron a vallsos emberek szigor bjtt tartottak, ezen id alatt, falun hajnali misre jrtak, amit a kzpkorbl eredeztetett kifejezsekkel angyali vagy aranyos misnek is hvtak, s Szz Mria tiszteletre ajnlottak.
ltalban az egyhzi nnepekhez klnfle hiedelmek, babonk trsulnak. Advent idszakhoz is ktdik nhny ilyen. Pl.:
- az eladsorban lev lny a hajnali misre val els harangozskor a harang ktelbl hrom darabot tpett, amit aztn a hajfon pntlikjban hordott, hogy farsangkor sok kisrje legyen.
- az Alfldn volt szoks, hogy a hajnali misre val harangozskor a lnyok mzet vagy cukrot ettek, hogy ettl des legyen a nyelvk, s mielbb frjet "desgessenek" magukhoz.
- Erdlyben volt szoks, hogy a hajnali mise ideje alatt az sszes ajtt, ablakot zrva kellett tartani, mivel ilyenkor a boszorknyok llati alakot ltenek, hzakba, lakba prblnak jutni, s ott rontst okozni.
- az Ipoly mentn jrta az a hiedelem, hogy az elzott pnz Advent idejn tisztul.
- Salgtarjn krnykn azt tartottk, hogy ilyenkor tzes emberek jrtak, kiknek a szjukbl tz radt. Az ilyen tzes emberek ellen a nphit szerint olvasval (rzsafzr) lehetett vdekezni.
Advent idejn a leghosszabbak az jszakk, meglehetsen j alkalmat adva a varzslsra. Az Egyhz ajnlja ezen idszak szentjeinek segtsgl hvst. (Andrs, Borbla, Luca, stb.)
A nphit kapcsolatba hozza sajt mgikus vrakozsait az emltett szentekkel, de nem csupn a valls tantsa alapjn, hanem mgikus hatalmat is tulajdont neki.
Modern rohan letnkben a szivk, lelkk mlyn mi is vrakozunk valamire, valakire. Ez a ngy ht a "szent vrakozs" idszaka. Vrjuk a Messist, mert tudjuk "elj s nem ksik".
" szent magny, szp csnd, szz nemessg,
Szvem adventje, hfehr rorte,
ldott angelusz, tiszta ve!"
/Juhsz Gyula/ |