Ward Mria
2006.10.25. 20:19
Mulwith, 1585. janur 23. +Hewarth, 1645. janur 30.
1585. janur 23-n szletett, amikor I. Erzsbet idejben a katolikusokat elkeseredetten ldztk. Olyan krnyezetben ntt fel, amely vallst buzgn gyakorolta, s szilrdan kitartott a katolikus Egyhz irnti hsgben. Szlei gyakran kockztattk az letket, amikor papot rejtettek el a hzukban. Nagyanyjnak, Wright Orsolynak, akinl Mria korai gyermeksgnek nhny vt tlttte, a hite miatt tizenegy vig tart fogsgot kellett elszenvednie. Mria ber llekkel fogadta magba a nagy angol hitvallkrl s vrtankrl szerzett rteslseit.
Isten gazdag adomnyokkal halmozta el: kiemelked termszetes bjjal, vilgos rtelemmel s hajlthatatlan akaratervel; pedig fel is hasznlt mindent, hogy mindig mindenben Isten nagyobb dicssgre jrjon el.
Mr korn rezte szerzetesi hivatst. Mivel Angliban minden kolostort feloszlattak, klfldn akarta cljt elrni. Csaldja s bartai elleneztk tervt; rulsnak tnt szmukra, hogy olyan idben, amikor a fenyegetett angol egyhz rszorul minden h gyermeke tevkenysgre, valaki a kolostor bkjbe akar visszavonulni. Ugyanakkor a westmorelandi grf rkse Mria kezre plyzott, s ezzel a hzassggal sokat nyert volna a katolikusok gye. Kezdetben Mria gyntatatyja is gy ltta, hogy ez a kapcsolat Isten akarata, csakhamar felismerte azonban, hogy felfogsa keresztezi Isten terveit. A huszonegy ves Mria a flandriai Saint-Omer klarissza kolostorba kerlt. (A rend megvlasztsban teljesen papi tancsra hagyatkozott; kvnsga csak az volt, hogy ,,a legszigorbbat vlassza, hogy lelkt ne csak rszben, hanem teljesen s mindenestl Istennek adhassa''.) Azt remlte, hogy a visszavonult szemlldsnek s a zsolozsma istendicsretnek lhet majd, de a helyt a koldul nvrek kztt jelltk ki. Naponta be kellett jrnia a krnyk falvait, s gyakran gnyos beszdek ksretben, s az sszeroskadsig kimerlve lelmet gyjteni a kolostor szmra. Neheztette helyzett egy trdn tmadt gennyes kelevny. Mria mindenben Isten akaratt ltta, de csaknem egy v mlva a kolostor ltalnos vizittora alkalmatlannak tallta erre az letmdra. Letette a szerzetesi ruht, elhagyta a vallon konventet, s egy sugallat hatsra ugyanott kolostort akart alaptani a klarissza rend angol tagjai szmra, s erre a clra fordtotta vagyona nagy rszt.
Novciaknt belpett az j kis kzssgbe, ahol imdkozva s vezekelve mlysges bels bkt lvezett. Csakhamar gy rezte azonban, hogy Isten ellenllhatatlan ervel ragadja meg; gy kzlte ksbb: ,,Legnagyobb vigasztalsom annak felismerse volt, hogy Istennek terve van velem. Ekzben megmutatkozott szmomra, hogy nem kell megmaradnom Szent Klra rendjben; valami mst kellett tennem, de hogy mit s milyen termszet dolgot, azt nem lttam s nem is tudtam kitallni. Csak azt rtettem meg, hogy ez valami j s Isten akarata szerinti dolog lesz.''
Hnapokon t prblta Mria fnknje parancsra flretenni ezt a megtapasztalst, mint amit az rdg az megzavarsra sugallt, s a szmra oly kedves kolostori letet tovbb folytatni. Vgl azonban Isten egyrtelm hvst kellett felismernie, s meg nem rtve s megvetetten elhagyta a kolostort.
Miutn gy hrom vet a kontinensen idztt, visszatrt a csaldjhoz Londonba. A kvetkez hnapokat vilgi apostolkodssal tlttte. Haldoklkat s betegeket ltogatott, elksztette ket a pap jvetelre, gyermekeket oktatott a hitigazsgokra, gondozta a szegnyeket, bli ruhban elvegylt a nemesi trsasgban, arra gondolva, hogy itt is embereket vezessen vissza az Istenhez. Mria csakhamar tallt fiatal munkatrsakat. Amit azonban tenni tudtak, csekly volt. Szksgesnek ltszott, hogy Anglia fiatalsgt a hit alapjaira oktassk, s meg is erstsk benne, hogy ksbb kpviselhessk majd hazjukban a katolikus Egyhz gyt. Mria biztos helyen, a kontinensen telepedett le, els ht trsnjvel s nvendkeinek egy csapatval, s Saint-Omerben megalaptotta els iskoljt. Az oktats s (jrvnyos idkben) a betegek polsa mellett az ,,angolkisasszonyok'' a kor zvegyi ruhjba ltzve apcaletet ltek, de klauzra s zsolozsma nlkl. Voltak, akik ezt nehezmnyeztk, mert nem felelt meg az Egyhz hagyomnynak. Ward Mritl azt kvntk, hogy kzssgvel csatlakozzk valamelyik meglv ni rendhez, s hogy jvhagyott regula szerint ljen. ezt elutastotta, de nem tudta megmagyarzni, hogy valjban mit akar intzetvel, miutn maga vek ta bizonytalansgban maradt felle. Vgre 1611-ben megkapta Isten titokzatos tmutatst, s felismerte cljt. Megbzatsnak vgrehajtsa minden ellentmondssal szemben knny lett szmra, sszevetve a korbbi vek sttsgvel. Arra trekedett, hogy Isten akaratval szembe ne lltson nmagban semmifle akadlyt, hogy Isten vgrehajthassa ltala mvt.
Mikzben a tagok szma s munkja is megnvekedett a kontinensen, Mria visszatrt Angliba, s Londonban megalaptotta els hzt. Tevkenysge nem maradt sokig elrejtve. Fejre nagy vrdjat tztek ki. Legelkeseredettebb ellensge, a canterbury anglikn rsek azt mondta rla: tbbet rtott, mint sok pap, s szvesen kicserlte volna hat-ht jezsuitval. Mikzben orszgszerte kutattak utna, trgyals vgett nknt a palotba ment, s amikor hiba vrt ldzire, belevste nevt az egyik ablakba.
Attl kezdve letnek nagy rszt a kontinensen tlttte; egyre jabb hzakat alaptott, s fradozott az egyhzi jvhagysrt. Ma rthetetlennek tnhet, hogy eszmje: ,,valamifle vegyes letmd'' -- tudniillik a kolostori let sszekapcsolsa ,,a felebarti szeretetnek a kolostoron bell el nem vgezhet gyakorlataival'' -- oly nagy ellenllsra tallt. Ennek trtneti alapjai sszetettek. Szerepet jtszhattak benne a szemlyt s mvt rt rgalmak, tovbb a jezsuita rend tagjainak ellenllsa is, akik fltek a ,,msodik rendtl''. Ms oldalrl mint ,,jezsuita nk'' ellen -- ahogy a np nevezte ket -- a jezsuita rendnek az Egyhzon belli ellenfelei lptek fel velk szemben. Mria kvetkezetes trekvse, hogy intzett (Institutum Beatae Mariae Virginis = A Boldogsgos Szz Mria Intzete) kzvetlenl a ppnak rendelje al, ellenfeleket tmasztott szmra a pspkk kztt.
A Szentszk el terjesztette intzetnek tervt, rmai tra is vllalkozott, hogy gyt maga trja a ppa s a bborosok el; hzat nyitott Rmban, hogy mindenki meggyzdhessen gynek igaz voltrl -- mindez mgsem tudta feltartztatni az intzetre mrt megsemmist csapst. Voltak mr hzai Saint-Omerben, Londonban, Lige-ben, Klnben, Trierben, Rmban, Npolyban, Perugiban, Mnchenben, Bcsben, Pozsonyban; az intzet tagltszma mr szzakra emelkedett, amikor VIII. Orbn ppa 1631-ben kiadott bulljval feloszlatta. Magt Mrit mint eretneket egy mncheni klarissza kolostorban riztk. Hallos betegen elmondhatta: ,,Sohasem mondtam vagy tettem semmit, sem nagyot, sem kicsit szentsge vagy a szent Egyhz tekintlye ellen''. Inkbb lemondott volna a haldoklk szentsgrl, mint hogy a visszavons ltszatba keveredjen. Visszanyerte egszsgt, s hrom hnap mlva elengedtk a fogsgbl. letmve darabokban hevert, hzait feloszlattk, a nvreket hazakldtk. Mria azonban tretlen ervel indult el harmadik rmai tjra, s a ppa lba el vetette magt, aki megengedte, hogy nhny trsnjvel egytt az klnleges felgyelete s oltalma alatt megnyisson egy hzat, s lnyok nevelsvel foglalkozzk. Mncheni hzt is visszallthatta. Lassanknt jbl nvekedni kezdett alaptsa.
Mria azonban arra rezte magt hivatottnak, hogy visszatrjen hazjba. Anglia megtrtsnek szentelte lete utols veit Londonban s Yorkban. 1645. janur 30-n halt meg.
Alaptsnak jvhagyst nem rte meg. 1703-ban a szablyzata jvhagyst nyert ugyan, de 1749-ben XIV. Benedek ppa megtiltotta, hogy rendalaptknt tiszteljk. Ezt a tilalmat 1908-ban X. Pius feloldotta, miutn az angolkisasszonyok rendjt mr 1877-ben jvhagytk. 1978-ban kapta meg a rend a Szent Ignc-i konstitcik hasznlatnak jogt.
XII. Pius a vilgi apostolok 1951-ben tartott kongresszusn gy emlkezett meg Ward Mrirl, mint aki ,,a katolikus Anglival ajndkozta meg az Egyhzat trtnelmnek legsttebb s legvresebb riban''. A mai Egyhz feladata, hogy mltnyolja Ward Mria apostoli eszmjnek hatkonysgt s szemlynek sugrz erejt.
|